Prečo vzťahy zlyhávajú.

Autor: Miroslav Farkaš | 19.1.2016 o 13:53 | Karma článku: 6,21 | Prečítané:  1310x

Medzi ľuďmi koluje všeobecný názor, že vzťah môže byť úspešný len za predpokladu, že medzi dvomi ľuďmi preskočí prvá iskra, bez ktorej nie je možné, aby vzťah fungoval.

Samozrejme že na prvý pohľad je to správne tvrdenie, pretože jednotlivca prirodzene musí niekto zaujať najprv svojim výzorom, ktorý v ňom vzbudí záujem o nadviazanie vzťahu. Niektorí hovoria o akejsi „chemickej príťažlivosti“, ale tento výraz patrí skôr tým, ktorí pozerajú na vyhliadnutú osobu ako na  sexuálny objekt, než ako na bytosť, ktorá myslí a cíti. Pohľad mnohých častokrát ani nie je hlbší... a ich cieľom na nadviazanie vzťahu vlastne ani nie je nič iné. Chcú získať vyhliadnutý objekt. Samozrejme na fyzický, sexuálny vzťah – ale to pre istotu nahlas nepovedia, aby „nevyplašili“ svoju korisť.

Tu kdesi začína dobre známa „hra na zamilovaného“. Padajú veľmi rýchle vyznania lásky, rôzne lichôtky a vyjadrenia: - „zdá sa mi že sa poznáme celú večnosť“ – „bez teba nedokážem žiť“... a pod. Dievča si nepoloží otázku: - "Ako to môže vyslovovať niekto, kto ma vôbec nepozná?“ Táto otázka len ťažko napadne dievča, ktorej sa chlapec tiež páči, pretože slová vyznania lásky sa od pekného chlapca počúvajú dobre a taktiež je známe, že zamilovaný človek stráca opatrnosť a reálne videnie. Povrchné vzťahy ale vznikajú a pomerne rýchlo prerastajú do intímneho vyjadrenia „lásky“. Lovci získali čo chceli a je len otázkou času, kedy dievča príde k spoznaniu pravdy, že všetka (predstieraná) láska patrila iba telu, ale nie bytosti, ktorá sa skutočne zamilovala. Je to bolestivá skúsenosť a zároveň je to najčastejší dôvod rozpadu vzťahov. Čo rozhodovalo? Neopatrnosť, nevedomosť a unáhlenosť na jednej strane – a dobre hrané zamilovanie na druhej strane. Či dokážu byť aj ženy lovkyňami? Nikoho by nemalo prekvapiť, že v takomto love vedia byť dokonalejšie a oveľa úspešnejšie ako muži.

Je tu však aj druhá skupina ľudí – tí, ktorí si doprajú čas na vzájomné spoznávanie a nedajú sa prehovoriť na intímnosti už po krátkom spoznaní. Pre druhú skupinu je tiež dôležitý vonkajší vzhľad, ale snažia sa spoznať aj povahu partnera – jeho charakter, názory, vlastnosti... atď. Chcú teda spoznať aj vnútornú krásu bytosti človeka, ktorý sa im páči. Takto ku vzťahu pristupujú ľudia, ktorí hľadajú partnera na dlhodobé spolužitie, zvlášť ak už začínajú pomýšľať nad vytvorením budúcej rodiny. Vzťahy im vydržia oveľa dlhšie a mnohí z nich si aj založia rodinu.

Prečo sa ale rozpadne aj množstvo vzťahov z tejto skupiny? Pretože aj do týchto vzťahov zasahuje pretvárka a hlavne nepoznanie základov spolužitia. Ľudia síce hovoria, že vedia byť sami sebou, ale v snahe nepokaziť pekný vzťah s partnerom, či z rôznych iných dôvodov, sa prestanú otvorene vyjadrovať. Vedia v sebe potrieť prejav svojho „Ja“, niektorí pokračujú v potláčaní negatívnych vlastnosti, iní začnú byť nadmieru tolerantní, galantní, ochotní, ústretoví... atď. Samozrejme že to nie je ich pravá tvár, ani ich skutočná povaha a ani prirodzené správanie. Každý chcel ukázať to najlepšie, správať sa čo najlepšie - pretože niečo chcel a myslel, že koná správne. Ale to je omyl. Odhalenie skutočnej povahy trvá pri dobrom predstieraní pomerne dlhý čas, ale všetko sa večne nedá skrývať, takže nakoniec sa všetko skryté prejaví. Potom zaznievajú známe výroky: - "On (ona) sa úplne zmenil - kedysi bol iný." Nie..., nikto sa nezmenil - to sa ľudia iba vracajú k tomu, kým skutočne vždy boli. Nemajú už dôvod to skrývať, alebo stratili motiváciu (lásku, úctu), alebo to už nedokázali v sebe kontrolovať?

Vo všetkých prípadoch nehrá úlohu už len čas, ale hlavne schopnosť človeka vybrať si správneho partnera a sám sa stať dobrým partnerom pre druhého. Chýbajú teda prvé základné vedomosti o vytváraní vzťahu a o dôležitosti vytvorenia reálnej harmónie v oblasti vzájomnej spolupráce. Stačí aby jeden(!) z partnerov nechápal vzťah ako celok, alebo aby nemal vžitú úprimnosť, dôveru, či ochotu spolupracovať v každej činnosti – a vzťah sa rozpadne. Prinajmenšom bude dochádzať k neporozumeniu a k vážnym rozporom. Všetko v takýchto prípadoch smeruje k rozpadu, alebo k vyhasnutiu lásky medzi dvomi ľuďmi. Príčinou nie je nič iné, ako chýbajúce vedomosti o spolužití vo vzťahu a ochota pracovať na sebe. Ľudia poznajú len tú časť pravdy, ktorá hovorí, že pretvárkou si môžu získať sympatie, vytvoriť o sebe pekný obraz, získať si srdce (či telo) partnera - ale že vie dokonale zničiť život, tak túto časť pravdy ani nechcú poznať. Asi naozaj nikto nemá na to čas...

Ozaj! - všimol si už niekto, ako veľmi ľudia dbajú na to, aby neprišli neskoro do práce, lebo šéfovia dbajú na svoje peniažky? Ach jaj, kiežby tak poctivo ľudia dbali aj o vlastný život, šťastie a zdravie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke médiá neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokojovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hanus nepísal, aby sa Glváč lepšie cítil

Martin Hanus tvrdí, že Nitranov si v .týždni spoločne vymysleli.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?